Zacząć blog o zakupach za 0,50$ na chińskich allegro od felietonu o geopolityce – to lubię!


Żyjemy w ciekawych czasach – tego nie da się nie zauważyć. Na świecie dochodzi do otwartych konfliktów zbrojnych już nie tylko w obrębie półwyspu arabskiego i okolic ale także w Europie. Cała nasza atencja skupia się na kontynencie Europejskim, na wojażach Wuja Sama, który wprowadza demokrację w krajach gdzie panował (słuszny jak dla tamtych regionów) autorytaryzm tym samym zwiększając swoją projekcję siły. Większość z nas nie rejestruje zmian które zachodzą na dalekim wschodzie od dobrych trzydziestu lat.

asia2

A tymczasem Państwo Środka rosło w siłę. Poniżej kilka faktów:

 • wzrost gospodarczy na poziomie > 10% rok rocznie od dziesięcioleci
 • w czasie wielkiego kryzysu w 2009 roku minimalny spadek do ~ 9%
 • światowe marki takie jak Volvo i Saab przejęte przez chiński kapitał
 • rosnące w siłe Chińskie marki – nowi potentaci na arenie międzynarodowej
 • największy importer dóbr luksusowych
 • znaczna rezerwa finansowa i redukcja długu rok rocznie

Dlatego naturalną drogą rozwoju dla Chin jest budować nowe szlaki handlowe i otwierać się na nowe rynki zbytu – szczególnie Europę. Dlaczego jest to naturalna droga? Ponieważ Chiny osiągnęły już jakiś czas temu pozycję lokalnego mocarstwa i kolejnym etapem rozwoju Chińskiego imperium jest ekspansja handlowa.W tym aspekcie nic się nie zmieniło od wieków, geopolityka jest zawsze wyznacznikiem, jedynie metody ekspansji uległy zmianie a koniec końców liczy się tylko władza a później pieniądze.


Do geopolityki – miejscu Chin i Polski jeszcze na pewno wrócę bo jest to bardzo ciekawy temat – szczególnie jeśli chodzi o idee nowego jedwabnego szlaku, w którym Polska ma mieć bardzo duże znaczenie jako węzeł handlowo-logistyczny dla Europy Zachodniej.

Jeśli ktoś chciałby zgłębić temat – bardzo polecam wykłady i seminaria na Youtube tych dwóch panów:

Wracając do samych Chin – pewnie wielu z Was ma wrażenie że wyrosły jak z pod ziemi, przecież to od zawsze był kraj komunistyczny, gdzie głównie uprawiało się ryż, kopiowało się wszystko z zachodu a rząd zabraniał posiadania więcej niż jednego dziecka – swoją drogą zostało to ostatnio zniesione i od tego roku można posiadać dwójkę. Także mógłbym już tam mieszkać 😉

Prawda jest taka, że niewiele się zmieniło w kwestii ustrojowej, praw człowieka itd. Jednak Chiny pojawiły się na arenie międzynarodowej.

Prędzej czy później musiały się pojawić a to w dużej mierze dzięki mentalności samych obywateli. Ludzi o takim samo-zapale i tak zdyscyplinowanych ze świecą szukać wśród innych narodowości. Stereotyp nakazałby w tym momencie odnieść się do naszych sąsiadów zza zachodniej strony Odry – ale po 6 latach pracy w niemieckim koncernie mam całkiem odrębne zdanie.

Co tak na prawdę stworzyło wielkie Chiny według mnie:

 • wolny rynek – jedzenie na ulicach, każdy może zarobić zakładając budkę z czymkolwiek
 • mentalność Chińczyków (jak wyżej)
 • niezależność od obcych mocarstw w regionie
 • rozwój i usprawnianie technologi przetransferowanej z zachodu (można powiedzieć że w niektórych dziedzinach uczeń przerósł mistrza)
 • własna waluta i duże rezerwy finansowe
 • mądra dyplomacja wobec USA i wprowadzanie projekcji siły na Morzu Chińskim.

Pytanie otwarte zostaję czy aktualne mocarstwo i hegemon – USA pozwoli się Chinom panoszyć i rozwijać.

Według niektórych relacji i opinii woja Chińsko – Amerkańska już trwa. Wojna finansowa na giełdach i w cybeprzestrzeni. Czy konflikt się rozwinie? Zobaczymy.


To już koniec części pierwszej. Niezależnie będą powstawały krótkie felietony bardziej związane z zakupami i całą logiką zakupów w Chinach. Odpowiemy sobie między innymi na pytanie dlaczego tam jest tak tanio i czy super deals -97% ceny jest na prawdę taki super 🙂

Na koniec cała grafika, którą popełniłem do tego tekstu:

chn_ed
Poprzedni artykułUniwersalny miernik Aneng q1 z AliExpress – okiem elektronika
Następny artykułTani głośnik bluetooth od Xiaomi Square Box 2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj