Wprowadzenie
Na wstępie chciałbym sprostować wersję „standardową” w tytule tej recenzji. Otóż całkiem niedawno Xiaomi zaprezentowało wersję „international” swojej kamery – również w wersji czarnej. Jeśli chodzi o różnice w specyfikacji kamery, to pewnikiem jest bateria:
- chińska „standardowa” wersja posiada baterię 1010 mAh
- wersja „eksportowa” posiada baterię Sony 1100 mAh
Baterie będą ze sobą kompatybilne, co oznacza że będzie można zakupić do swojej chińskiej wersji baterię Sony o większej pojemności!
Aby doprecyzować, należy wspomnieć że kamera jest produktem wydziału firmy Xiaomi o bardzo zbliżonej nazwie – Xiaoyi.
Dla tej chińskiej korporacji zostanie poświęcony osobny felieton – jest to aktualnie 3 na świecie producent i sprzedawca telefonów a jego oferta powiększa się z miesiąca na miesiąc.
Specyfikacja
Czas na krótką specyfikację i porównanie Xiaomi Yi z GoPro Hero3 Black:
Pomimo niskiej ceny ($60 – $70) kamera jest wyposażona w procesor Ambarella A7LS oraz matrycę Sony Exmor R IMX206 CMOS, która pozwala na filmowanie w rozdzielczości 2K (1296p) przy 30 klatkach na sekundę, lub 1080p przy 60 klatkach na sekundę.
Szczegółowa specyfikacja
- Soczewka asferyczna z ogniskową 2,73 mm, kąt widzenia 155°
- Format nagrywania: mp4; kodek: .h264, 30 klatek na sekundę to faktyczne 29,97 fps (tak jak GoPro)
- Bitrate na poziomie 25MB/s ( można zwiększyć skryptem do 50Mb/s)
- Nagrywanie dźwięku: próbkowanie 96 kHz
- Karty pamięci: obsługiwane do 64GB
- Dostępne porty: microHDMI – wyjście sygnału, microUSB – ładowanie + transfer danych
Jedna z ostatnich aktualizacji wprowadziła rozdzielczość 2K, także po kilku miesiącach od zakupu kamery można się bardzo pozytywnie zaskoczyć.
Wszystkie tryby rozdzielczości wraz z ilością klatek na sekundę, na które zezwala firmware można podejrzeć w moim repozytorium skryptów do kamery ( o którym dokładniej w innym wpisie).
Porównanie z innymi kamerami
Na papierze więc Xiaomi Yi wypada bardzo dobrze i w wielu aspektach nawet lepiej od swojego konkurenta. Wszak rozdzielczość 4K w tylko 15 klatkach na sekundę nie będzie używana i szczerze mogę skomentować ją jako nie praktyczną. Z kolei ogromna 16Mpix matryca w Yi też nie jest wyznacznikiem jakości, bo tak na prawdę, kto z nas zwraca uwagę na wielkość matrycy?
Zakończmy więc czysto teoretyczne porównania i przejdźmy do prawdziwego wyzwania, czyli testy w terenie:
Ocenę tych nagrań zostawiam Wam, jednak ten wpis jak i wszystkie tutaj są subiektywną oceną pozwolę sobie na stworzenie małego rankingu biorąc pod uwagę tylko kwestię jakości audio-video:
- GoPro Hero 3 Black Edition
- Xiaomi Yi
- SJCAM 5000+
I oczywiście niekwestionowanym królem tej rywalizacji jest GoPro, biorąc pod uwagę jednak pozostałe kryteria jak cena, różnica w jakości nagrań, długość pracy na baterii, możliwość znacznej modyfikacji parametrów kamery Yi – zdecydowanie stawiam ją na pierwszym miejscu tego rankingu.
Xiaomi Yi – kamera nie dla każdego
Właśnie tak moi drodzy powinien brzmieć tytuł tego wpisu. Jestem przekonany że wiele osób po otrzymaniu przesyłki z kamerą i nagrania pierwszego filmu odstawiło ją w kąt klnąc siarczyście pod nosem.
Sam przebrnąłem przez ten etap, ponieważ kamery z początku produkcji posiadały więcej wad konstrukcyjnych niż obecnie. Na szczęście moja kamera posiadała tylko problem z ostrością obrazu to poradziłem sobie z tematem dość szybko.
Także w tym wpisie skupimy się na wadach fabrycznych oraz ich „naprawie” natomiast w kolejnym wpisie dotyczącym tej kamery zajmiemy się usprawnieniami czyli:
- sktypty autoexec.ash ( ostrość, balans bieli, ISO, auto-nagrywanie etc., hdr)
- zwiększanie bitrate`u (poprzez skrypty lub modyfikowany firmware)
- włączymy ftp oraz połączymy się przez telnet z kamerą
Aby zachęcić, poniżej film po prostej modyfikacji:
„Out of focus” – ustawianie ostrości
Problem z ostrością obrazu w dalszym planie to najczęściej występujący problem tych kamer. Fabryczna wada lub celowe ustawianie ostrości podczas produkcji. Aby poprawić ostrość należy zdjąć delikatnie przednią obudowę, która trzyma się na zatrzaskach – zdrapać zaschnięty klej, który mocuje obiektyw – ustawić ostrość przekręcając soczewkę i ponownie przykleić ją do obudowy za pomocą gorącego kleju lub lakieru do paznokci.
Najlepszym sposobem do ustawienia ostrości jest podłączenie kamery do telewizora za pomocą kabla microHDMI i skierować kamerę na dalszy plan. Do dokładniejszego ustawienia można wykorzystać dostępne w sieci schematy do ustawiania ostrości jak na przykład ten.
Poniżej zdjęcie przed i po poprawce:
Przyciszony, „stłamszony” dźwięk
W wielu kamerach występuje również problem z dźwiękiem, który jest ledwo słyszalny. Problem jest związany z zaklejeniem mikro-gąbką mikrofonu w fabryce zapewne na potrzeby usunięcia nadmiaru szumów, jednak w wielu przypadkach razem z szumami usunięto praktycznie całkowicie dźwięk 🙂
Problem rozwiązuje całkowite odklejenie, lub wycięcie małego otworu w mikro gąbce. Swoją drogą dobrym rozwiązaniem mógłby być tzw. martwy kot – w wersji mini. Warte przetestowania.
Zakłócenia dźwięku przez moduł WiFi
Podczas nagrywania z włączonym WiFi można usłyszeć stukający, cykający dźwięk. Pochodzi on z modułu Wi-Fi, który jest zamocowany bardzo blisko mikrofonu. Aby poprawić ten problem należy zakleić moduł wifi taśmą, lub innym izolatorem.
Wszystkie te trzy problemy i ich naprawa są szczegółowo przedstawione w filmie poniżej:
„Battery drain” – zużywanie baterii nawet przy wyłączonej kamerze
Ten problem dotyczy już bardzo niewielu kamer. Xiaoyi bardzo szybko poradziło sobie z naprawą na etapie produkcji – problemem jest nieizolowane połączenie pomiędzy zapasową baterią a metalową obudową ( poniżej na zdjęciu). Rozwiązaniem jest podłożenie materiału izolującego pomiędzy baterię a obudowę.
Jeśli poziom Twojej baterii spada praktycznie do zera po kilku dniach jeśli jej nie użytkowałeś ten problem dotyczy również Ciebie. Spadek 1-5% baterii w ciągu doby uważa się za dopuszczalny.
Uszkodzenie firmware kamery – zawieszenie, zapętlenie
W przypadku aktualizacji firmware przez aplikację na Androidzie lub iOS zdarzało się że kamera przestawała odpowiadać lub resetowała się w pętli. Dlatego też bardzo zalecana jest manualna aktualizacja oprogramowania kamery.
Aby to zrobić należy ściągnąć najnowszy firmware zgodnie z wersją swojej kamery (wersje można podejrzeć za baterią)ze strony:
I podążać za wskazówkami zgodnie z manualem.
Lub jeśli ktoś chce zainstalować starsze wersje oprogramowania, można skorzystać z mojego serwera lustrzanego na githubie:
Ceny Xiaomi Yi – aktualizacja 17.01.2016
Ceny kamery znacznie wzrosły ostatnimi czasy – swoją kupiłem na Gearbest.com za $67.89 natomiast kilka tygodni temu cena $62 utrzymywała się w większości sklepów.
Warto więc poczekać na obniżki w sklepach lub przeszukać strony z kuponami.
- Gearbest: Sprowadź Cenę!
- AliExpress: Sprawdź cenę!
-
97%
-
100%
-
85%
-
95%
-
70%
-
95%
-
85%
Podsumowanie
Plusy:
- cena/jakość
- otwarte pole do modyfikacji – zwiększenie bitrate, ostrości
- kompatybilność z niektórymi akcesoriami GoPro
- tanie akcesoria – uchwyty, monopody, dodatkowe baterie
- częste aktualizacje firmware jak i aplikacji
Minusy:
- w większości przypadków kamera wymaga kilku poprawek wymagających otwarcia obudowy ( więcej w opisie recenzji)
- brak stabilizacji obrazu