Strony internetowe pozwalające nam importować rzeczy z Chin możemy podzielić na dwie zasadnicze kategorie:

  • sklepy
  • portale aukcyjne

Główną różnicą między nimi jest to, że kupując w sklepie kupujemy od spółki. Gdy natomiast gdy dokonujemy zakupu na portalu aukcyjnym tak naprawdę (zazwyczaj) kupujemy od osoby prywatnej za pośrednictwem owego portalu.

Co to oznacza w praktyce?

Dla kupującego najważniejsze jest to, że sklep NIGDY nie oszuka swoich klientów, czego nie można powiedzieć o prywatnych osobach. Na portalach aukcyjnych oszustwa zdarzają się stosunkowo często, jednak zazwyczaj nie jest to duży problem, gdyż Chińczycy są honorowi, więc wystarczy zgłosić im błąd/zaginięcie i odzyskamy pieniądze lub paczkę.

Kolejną różnicą jest sposób wysyłki paczki. Sklepy nadają produkty wszystkie w jednym kontenerze, który rozpakowuje się dopiero w Europie, przez co można uniknąć naliczenia cła. Sprzedawcy z portali zazwyczaj nie mogą sobie na to pozwolić, więc szansa na dodatkową opłatę jest dużo wyższa.

Co podchodzi pod oszustwo?

Można mówić o oszustwie, jeśli

  • nie otrzymamy paczki,
  • zawartość paczki jest uszkodzona,
  • dostaniemy inny produkt,
  • otrzymany produkt rażąco różni się od opisu z dnia zakupu
  • produkt będzie niekompletny itp.

Co mogę zrobić w sytuacji, kiedy zostałem oszukany?

Najlepsze, co możemy zrobić w takim przypadku to otworzyć spór. Więcej o tym można przeczytać w osobnym artykule (TUTAJ). Wówczas informację o problemie dostaje nie tylko sprzedawca, ale również administracja portalu z którego dokonaliśmy zakupu. Zazwyczaj proces ten jest dość skomplikowany i trudny, ponieważ komunikacja odbywa się w łamanym języku angielskim, co niejednokrotnie może utrudnić porozumiewanie się. Jeśli jednak uda nam się dogadać, to szansa na odzyskanie pieniędzy/produktu jest bardzo wysoka. Warto pamiętać, że w wypadku oszustwa należy otwierać spór, nawet jeśli sprzedawca będzie pisał do nas wiadomości, aby tego nie robić. Jest to znana praktyka, zazwyczaj po upływie okresu ochrony taki sprzedawca znika z portalu.

11 Urodziny AliExpress

Start 29/03/2021 o godzinie 9:00
Kupony i promocje:
https://alisale.pl/kupony-kody-rabatowe-i-promocje-11-urodziny-aliexpress/
Poprzedni artykułGearBest – Jak kupować?
Następny artykułPunkty na GearBest – Jak zdobyć i wykorzystać punkty z GearBest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj